Get Adobe Flash player

Prehistoryczna przemoc

Człowiek człowiekowi wilkiem, i to od zamierzchłych czasów. Na liczącej 126 tys. lat czaszce Homo sapiens znalezionej w chińskiej jaskini Maba są ślady po uderzeniu tępym narzędziem. To najstarsze świadectwo wewnątrzgatunkowej agresji ? czytamy na łamach najnowszego ?Proceedings of the National Academy of Science?.

Dowody wojowniczego charakteru przedstawicieli naszego gatunku sięgają coraz dalej w przeszłość. Czaszka z jaskini w chińskiej prowincji Guangdong została odnaleziona już w 1958 roku, ale dopiero teraz dokonano jej analiz z użyciem tomografu komputerowego oraz stereomikroskopii, co pozwoliło zbadać wewnętrzną strukturę kości i ustalić charakter uszkodzenia tkanki.


Bruzda na powierzchni czaszki ma 14 milimetrów, a jej krawędzie noszą ślady zarastania tkanką kostną, co oznacza, że osobnik przeżył atak. ? Uderzenie było jednak na tyle silne, że spowodowało odkształcenie kości do wnętrza puszki mózgowej, co mogło mieć wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego ? wyjaśnia prof. Lynne Schepartz z południowoafrykańskiego uniwersytetu w Witwatersrand.
 

Badacz dodaje, że teoretycznie mogło to być przypadkowo zadane obrażenie, niemniej nadal dzięki znalezisku możemy lepiej zrozumieć relacje pomiędzy naszymi przodkami. Chodzi zarówno o agresję, jak i opiekę nad rannymi, a to z kolei wpływało na lepszą zdolność gatunku do przetrwania.
 

Tak oto poznaliśmy symboliczny początek epoki wojen.
 

Łukasz Wojnarowicz/EurekNews.pl 2011 11 22 b1

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy