Get Adobe Flash player

Dlaczego neandertalczycy zniknęli z powierzchni ziemi? Wszystko wskazuje na to, że za mocno romansowali z ówczesnymi Homo sapiens i zostali wchłonięci przez ich populację ? informuje interdyscyplinarny zespół amerykańskich naukowców na łamach czasopisma ?Human Ecology?.
 

Narzędziem współczesnego archeologa nie jest bynajmniej łopata i miotełka ? do odkrywania tajemnic ludzkiej przeszłości coraz częściej zaprzęga się komputery. Jednym z pionierów zastosowania modelowania numerycznego do analiz archeologicznych jest Michael Barton z Arizona State University, który z kolegami z rodzimej uczelni oraz współpracownikami z University of Colorado Denver wykorzystał je do rozwikłania zagadki zniknięcia neandertalczyków.
 

Na podstawie danych archeologicznych informatycy i antropolodzy stworzyli modele komputerowe pokazujące, jak grupy hominidów żyjące w zachodniej Eurazji w późnym plejstocenie, czyli 128-11,5 tys. lat temu, ewolucyjnie reagowały na zmiany klimatu. W odpowiedzi na zachodzące w tym zakresie przemiany mobilność populacji hominidów wzrastała ? zbieracko-łowieckie wspólnoty neandertalczyków i przodków ludzi współczesnych coraz częściej wchodziły sobie w drogę. I tutaj zbliżamy się do rozwikłania zagadki ? długo uważano, że neandertalczycy wyginęli zdominowani przez lepiej rozwiniętych przodków Homo sapiens. Ale wyniki badań Bartona i spółki wykazały, że neandertalczycy nie byli gorsi od innych ówczesnych hominidów, a jeśli stali się ofiarami, to tylko... własnego sukcesu ewolucyjnego. Nasi protoplaści nie walczyli ze swoimi pobratymcami, lecz wręcz przeciwnie ? chętnie się z nimi krzyżowali. W ten sposób neandertalczycy zostali łagodnie wchłonięci przez populację Homo sapiens.
 

Uzyskane wyniki zgadzają się również z efektami ostatnich badań genetycznych, które mówią, że w naszych genach zachował się spadek po wymarłych neandertalczykach i denisowianach. Mamy więc kolejne dowody wspierające teorię asymilacji. Okazuje się, że wszystko zostało w rodzinie.
 

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews.pl 2011 11 18 d

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy